10 největších prohřešků proti etiketě na online schůzkách

Myslíte si, že stačí vstát 5 minut před ranním online setkáním? Omyl, to je jeden z prohřešků, který může mít nepříjemné důsledky. Tedy pokud nejste Superman nebo Superžena a neovládáte časové smyčky 😊

Rádi bychom vás upozornili, jaké nejčastější prohřešky u online setkání mohou být a jak se jich vyvarovat. Správnou strukturu online meetingu najdete v našem článku Jak na strukturu online meetingu ve 3 krocích. Tak pojďme na prohřešky.

1.Ztrácíte čas, když…

…si po začátku online setkání vzpomenete, že nemáte vodu, kávu nebo čaj a odběhnete si pro ni, zatímco ostatní na vás čekají. Když už usednete před svou webkameru, začnete hledat papíry s poznámkami a začátek schůzky protahujete.

Čas ubíhá stále stejně. Tak, jako si koupíte svačinu cestou do práce a úderem deváté jste připraveni za svým pracovním stolem, měli byste přistupovat i k online meeting.

Proto doporučujeme, mějte vždy před začátkem připravené pití, své poznámky případně papír a tužku. Motivujete tím ostatní k zodpovědnému přístupu a schůzky jsou efektivní bez zbytečných rozpačitých čekání.

2.Ukazujete, co nemáte, když…

… máte špatně nastavenou webkameru. V lepším případě se vám ostatní účastníci koukají na temeno hlavy, v tom horším na vaši bradu nebo dokonce do nosních dírek.

Doporučujeme mít kameru ideálně ve výšce očí. Zajistíte tak dobrý kontakt s dalšími účastníky. A upřímně, vypadá to mnohem lépe.

3.Kazíte první dojem, když…

vstanete 10 minut před začátkem schůzky, ve spěchu provedete ranní procedury a usednete před webkameru. Pravděpodobně budete zívat a přemýšlet, proč jste si nepřivstali aspoň na ten hrnek kávy. Váš výraz zaručeně prozradí, že nejste ranní ptáče. Co víc, váš mozek se ještě nebude soustředit, a tak se opravdu probudíte nejspíš až na konci schůzky. Nezapomeňte, že i na online schůzkách je důležité, jaký dojem uděláte.

Doporučujeme, choďte včas, probuzenípřipravení. Schůzky zbytečně neprotahujte. Uvidíte, jak dobře to bude na ostatní působit a jak dobře se vám bude spolupracovat. Vystupovat a jednat profesionálně je základ úspěchu.

4.Snižujete soustředěnost, když…

… se při online schůzce pohupujete a různě pohybujete dokonce i mimo záběr webkamery. Co hůř, během online schůzky se NECVIČÍ, i to je vidět. Myslíme tím pochodování na místě případně na fitness stroji. I když jste aktivní, připravení a pozorní, snižuje to koncentraci. Představte si, že v kavárně během pracovní schůzky najednou vstanete a začnete pochodovat na místě a při tom plynule hovoříte. Udělali byste to?

Doporučujeme soustředit se na jednu činnost a věnovat plnou pozornost online meetingu. Pokud má vaše tělo nějaké specifické požadavky, a může to mít vliv na online meeting, sdělte to předem.

5.Děsíte ostatní účastníky, když…

… z vás vidí jen neurčitou siluetu a nevidí vám do tváře. Na vině je špatné světlo nebo sezení před oknem.

I světlo hraje důležitou roli při online setkáních. Doporučujeme sedět před neutrálním pozadím, kde na vás bude dobře vidět.

6.Není vám rozumět, když…

…jste v hlučném prostředí, máte otevřené okno do rušné ulice nebo kolem vás běhají neposedné děti.

Není vždy snadné najít klidné místo na online schůzku, ale udělejte maximum pro to, aby vás ostatní dobře slyšeli. S tím souvisí i dobrá sluchátka nebo mikrofon a provedení testu techniky před zahájením online schůzky. Na pracovní schůzky byste zřejmě také nezvolili stůl sousedící s dětským koutkem nebo podnik s hlasitou hudbou.

7.Zaručeně pobavíte ostatní, když…

… se natáhnete pro sklenici vody a nechtěně odhalíte, že součástí vašeho obleku jsou tepláky s kreslenými postavičkami nebo dokonce puntíkaté trenýrky. Ostatní se sice pobaví, ale je to cíl vaší pracovní schůzky?

Doporučujeme absolvovat online schůzku oblečení tak, jako byste šli na osobní schůzku třeba do kavárny. Působí to skvěle a profesionálně.

8.Zaručeně ostatní rozladíte, když…

… budete mluvit chaoticky, beze smyslu a skákat druhým do řeči. U online meetingů je komunikace maličko oříšek, protože zvuk se zpožďuje.

Doporučujeme mluvit jasně, klidně a dělat zřetelné pauzy, aby ostatní věděli, že vaše řeč skončila a mohou navázat. Pak se vyhnete zbytečným šumům a překřikování.

9.Ostatní znechutí, když…

…budete během online meetingu dělat i jiné záležitosti. Je hodně vidět, když v momentě, kdy máte poslouchat, běháte očima po monitoru, nebo dokonce odepisujete třeba na e-mail či píšete nějaký text.

Doporučujeme upozornit na to, že si píšete poznámky rovnou do Wordu a rozhodně nepraktikujte multitasking během online schůzky. Působí to, že vám na schůzce nezáleží.

10. Ostatní uvedete do rozpaků, když…

… se mračíte nebo jinak svým výrazem vyjadřujete únavu, znechucení, případně se skrýváte před sluníčkem, které formuje váš obličej do nepřirozených grimas.

Doporučujeme si připravit prostor předem a myslet i na své vystupovánísvůj výraz. Je mnohem příjemnější komunikovat s usměvavým a svěžím člověkem než se strhaným, šklebícím se pesimistou.

Závěrem doporučujeme, vystupujte během online setkání stejně, jako byste byli na poradě ve firmě nebo na osobní schůzce. Někdy je třeba trochu zaimprovizovat a sem tam se nějaké to faux paux vloudí. To nevadí, jsme lidé a konec konců se tomu můžeme zasmát a „prolomit ledy“, jak se říká. Buďte si ale jistí, že profesionální přístup lidé ocení a na oplátku se i k vám tak budou chovat.

Přesvědčte se sami a vyzkoušejte si WebMeeting PRO zdarma na 25 dní!*

*) obsahuje i WebMeeting kavárnu pro 5 lidí navždy zdarma